Co všechno jsme ochotni obětovat pro přežití? A zůstáváme pak ještě lidmi?
Román Úlice zavádí čtenáře do fiktivního městečka na pomezí Čech a Německa – místa, které jako by vypadlo z mapy. Obyvatelé Úlic odjakživa chovají včely, jejich dny jsou poklidné a sladké. Ale jen do chvíle, kdy se v srdci města objeví koncentrační tábor.
Tři hlavní hrdinky – Anežka, Běla a Helena – v Úlicích vyrůstaly a znají se od dětství. Každá z nich měla své plány a představy o budoucnosti. Přítomnost války a německých vojáků ale obrátí jejich životy naruby. Pod tlakem okolností se postupně proměňují nejen jejich osudy, ale i jejich charaktery.
Jakuba Katalpa přináší mnohovrstevnatý a silně emotivní příběh, který nekončí u historické rekonstrukce. Román Úlice se dotýká hlubokých témat lidské důstojnosti, svobody, morální odpovědnosti a hranic, za které jsme schopni zajít. Styl vyprávění je smyslový, syrový a nezapomenutelný.
O autorce:
Jakuba Katalpa, vlastním jménem Tereza Jandová (*1979 v Plzni), je česká spisovatelka a výtvarnice. Vystudovala bohemistiku, psychologii a mediální studia na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 2006 působí jako spisovatelka na volné noze.
Její literární debut, novela Je hlína k snědku? (2006), byl nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Objev roku. Následoval román Hořké moře (2008), nominovaný na Cenu Jiřího Ortena. Největšího ohlasu dosáhla knihou Němci (2012), která získala Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha a byla nominována na Magnesii Literu. Dalšími významnými díly jsou romány Doupě (2017) a Zuzanin dech (2020), který se rovněž setkal s pozitivním ohlasem.
Tvorba Jakuby Katalpy se často zaměřuje na česko-německé vztahy, historickou paměť a individuální osudy v kontextu velkých dějin. Její knihy byly přeloženy do několika jazyků, včetně němčiny, italštiny, slovinštiny, bulharštiny, makedonštiny a chorvatštiny.