Knihkupectví U Krumlů s.r.o.

knihkupec logo knihkupectví, knihkupec.com, s láskou ke knihám s nadšením pro vás, knihy skladem, expedujeme do 1 pracovního dne. Profesionální přesto lidský přístup. Contact Details:
Main address: Krkonošská 196 543 01 Vrchlabí, Česká Republika ,
Tel:(420) 499 421 524, E-mail: knihkupec(at)knihkupec.com

KNIHKUPCŮV TIP!

Zajímají Vás knižní novinky
a naše akční nabídky?

Chcete pravidelně dostávat
informace na Váš e-mail?

Přihlašte se k odběru našeho NEWSLETTERU!

Nabídky knih

Čtení na pokračování

Publikování nebo šíření obsahu https://www.knihkupec.com/ je bez písemného souhlasu Knihkupectví U Krumlů s.r.o. zakázáno.

Proč jsem se nestal Rychlým šípem

Proč jsem se nestal Rychlým šípem - Eduard Freisler

15. Za městem

Dyž si příroda voblíkne za šaty ty nejkrásnější barvy, blíží se podzim. To mi řek děda. Měl na zádech baťůžek, v ruce dlouhou hůl a rozvážně stoupal do kopce cestou podle lesa. Měl sem radost, že mám takovýho dědu. Jak se rozhlížel, určitě hned viděl, co je kde novýho nebo neni v pořádku. Moje nohy v pořádku nebyly. Začínaly mě děsně bolet. Šoural sem se pomalu za dědou a úplně tiše sem mu radil, aby si vodpočinul. Ale děda už seděl na kameni a vyndaval věci z batohu. Pak už sme si voba hověli na velkym pařezu a pomaloučku jedli, čaj sme pili přímo z lahve a dědovi vůbec nevadilo, že sem se trošičku i polil. Potom si děda zapálil fajku, natáh si nohy před sebe a zadíval se až do úplný dálky.

Pomaloučku začal vyprávět o horách, který koukaj z větší vejšky než mraky a na hlavách maji celej rok sněhový čepice. Taky sem se dozvěděl, že někde dejchaj takový jezírka, který maji tak horkou vodu, že vaří jako v hrnci na sporáku. Jiný vodě lidi řikaj oceán a tvrděj, že eště nikdy nikdo nedohlíd na druhou stranu, leda se tam dá dojet lodí, a to za tak dlouho, že se na ní i spí... Ale ani to neni všecko, protože v oceáně žijou tak velký ryby, že klidně tu loď převrátěj, jen se jim zachce. Kdyby ležely na břehu, musel bys udělat padesát kroků, abys je celý přešel. Sou taky země, kde maji pořád jen sníh a led a jiný, kde eště zimu nikdy nezažili. Dělá to všecko to počasí a taky za ty tisíce tisíců let vobarvilo i lidi. Do běla jsou běloši. To sem třeba já, táta, máma, ségra a eště jiný lidi, co znám. Rudoši, ty sou zase červený, ale ne tak jako třeba trenýrky, jenom tak trochu do červena. Řiká se jim indiáni. Černoši maji úplně nejvíc sluníčka a tim sou vopálený skoro do černa. Bílý maji jenom zuby a kdyby se vydrželi nesmát, mohli by klidně hrát tmu. Poslední sou žluťoši a ty zas proto, protože sou žlutý. Tydle všichni maji i svý moře, který se podle těch barev menujou. Todle všecko věděl můj děda. Jenom v jednom si nebyl jistej, a to, co bylo dřív. Barevný moře, vod kterejch se vobarvili lidi, nebo sou moře vobarvený vod lidiček, kterejm ty barvy pouštěj. Dyž sem se znova na to ptal, děda se rozesmál a pochválil mě tim, že mi řek, že sem velikej mudrc.

A pak sem se dozvěděl, že země, na který sedíme, vede na všecky strany a jak je moc veliká, tak je těžká, začne se vohybat pomalu dolu, až se úplně spojí a udělá jakoby takovou šišku. Ale úplně divnou šišku, protože nahoře i dole je eště zplacatělá. My a zvířata a vlastně všecko, co neni úplně na pevno, nemůže uletět, protože ta zeměkoule má takovou přitahovací sílu a ta nás tady udrží. Země je tak ohromná, že se vůbec nedá zvážit. Tak velký váhy ale eště nikdo nepostavil, tak všecko, co vo zemi víme, lidi nenaměřili, ale vypočítali. Děda toho eště určitě věděl víc, ale já sem už to neměl kam poskládat, zavřel sem voči a poslouchal sem, jak se mi jeho hlas pomalu ztrácí, až se úplně někam ponořil. Dyž sem voči votevřel, děda pořád seděl na kameni, já byl přikrytej jeho bundou. Jen sluníčko někdo pošoup na druhou stranu lesa.

Děda mi řek, že je čas se vydat na cestu domu, aby máma nezapomněla, jak vypadáme a nedala třeba večeři někomu jinýmu. A v tu chvíli se mi vyjasnilo. Tohle myslel děda. Bylo to: Dávej dycky pozor, abys nebyl hlavou nad zeměkoulí moc dlouho. Mohlo by se ti stát, že přídeš domu a u tvý večeře může sedět někdo cizej.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

(c) 2007 - 2021 Knihkupectví U Krumlů s.r.o. Krkonošská 196, Vrchlabí, IČO: 08677662 DIČ: CZ08677662, telefon: 499 421 524, e-mail: knihkupec@knihkupec.com vývoj, správa elektronického obchodu www.foxcom.eu XML Sitemap