Knihkupectví U Krumlů s.r.o.

knihkupec logo knihkupectví, knihkupec.com, s láskou ke knihám s nadšením pro vás, knihy skladem, expedujeme do 1 pracovního dne. Profesionální přesto lidský přístup. Contact Details:
Main address: Krkonošská 196 543 01 Vrchlabí, Česká Republika ,
Tel:(420) 499 421 524, E-mail: knihkupec(at)knihkupec.com

NOVÝ BLOG!

Máme nový blog,
> blog.knihkupec.com

Knihkupcův blog

Čtení na pokračování

Publikování nebo šíření obsahu https://www.knihkupec.com/ je bez písemného souhlasu Knihkupectví U Krumlů s.r.o. zakázáno.

Proč jsem se nestal Rychlým šípem

Proč jsem se nestal Rychlým šípem - Eduard Freisler

68. Cornštejn

Autobus nás vyklopil uprostřed takový krásy, že i ty dvě řehtačky, co klapaly celou cestu, na chvíli zklaply. Uvědomil jsem si, že slyším ségru, jak mi šeptá do ucha, abych zavřel hubu, že vypadám jako degén. Zaječel jsem na ni, že vona tak vypadá už dávno a tím jsem vytrhnul ostatní z koukání na okolí a šli jsme se ubytovat. Z mýho okna jsem koukal přesně na zříceninu hradu na protější skále. Když tmou připlaval měsíc a vytáhnul ho z temnoty, zdálo se mi, že v jediným okně, co zbylo, někdo je. Vsadil bych se, že jo, ale stejně by mi nikdo nevěřil. Rozhod sem se, že to omrknu až ráno. V temný noci se blbě omrkává. Ani nápad o strachu.

Jen vykouklo slunce, tak jsem se vyloudal ven a pomalu coural po břehu. Nikde ani noha. Aspoň jsem si myslel, že ne. Najednou totiž seděl přímo přede mnou. Měl kabát až na zem, klobouk umaštěnej jako kuchyňská plotna a nahozíno na dravce. Stolička, na který seděl, nebyla vidět, jestli tam vůbec nějaká byla. Vlastně tu byl jen on, sklenice s rybičkama, právě pro ty dravce a já. Pozdravil jsem ho, jenom zamručel, oči pořád upřený na splávek. Možná měl vousy, možná byl jen zarostlej. Oči měl jako voda, ale pěkně ledová. Oklepal jsem se zimou a ukázal na hrad za Dyjí. Zase jen mlčel a když nakonec promluvil, jenom sípal. Je to Cornštejn a postavili ho v roce 1342. Patřil Lichtenburgům, stejně jako Bítov, co je kousek po řece. Takovej Smil tady žil bujarej život, samý buchty a pařby. Když mu přišel farář Vojslav vyčinit, nechal ho zašít do pytle a hodit z hradu do Dyje. Jako pokání postavil kapli sv. Trojice, ale to bylo tomu farářovi prd platný. Další Lichtenburg, Hynek, povstal proti králi Jiřímu z Poděbrad, ale prošvihnul to a Jiří nechal Cornštejn zbořit. Měl sice sloužit jako pevnost za tureckejch válek, ale moc se to nepovedlo.

Zeptal jsem se na postavu, co byla včera v okně. Cornštejn byl obklíčenej, aby jej rozbořili. Ale nějak na to neměli a nedařilo se ani vyhladovění. Tak na obránce vymysleli šmé. Přibili koňům obráceně podkovy, přijeli k hradu v noci a ukryli se. Vojáci hradu ráno nikoho neviděli, tak spustili padací mosty a vyšli ven. Tam zahlídli stopy, co vedly pryč a domnívali se, že obléhatelé odjeli. Ti se na ně vyřítili z úkrytů, hradní posádka se stačila stáhnout za hradby, ale mosty zůstaly spuštěný. Obránci byli pobiti všichni a sekyrou padl i pán hradu. Jeho manželka to viděla, vrhla se z okna a skonala vedle něj. Po rozboření Cornštejna lidé často vídali bílou paní sedět u okna jediného zachovalého pokoje. Seděl u ní černej pes a ona hořce plakala. Byla to ta samá paní, co viděla, jak byl zabit její muž, pán hradu. Ona jediná zná místo, kde je ukryt poklad. Vítězové, dříve než Cornštejn zbourali, ho komplet prošťárali, ale nenašli nic. Ale na květnou neděli ze studny vystupuje sud s pokladem sám. Jednou se ho povedlo dostat sedlákovi. Naložil jej na vůz a jel domů. Náhle za sebou uslyšel hlasy a smích. Ohlédl se a vůz byl prázdný. Poklad se vrátil do studny. Kdo jej chce získat, musí být u studny právě v tu květnou neděli při čtení evangelia, ale nesmí se cestou ohlédnout ani promluvit, jinak zůstane poklad pořád můj, skončil divnej rybář svoje vyprávění.

Díval jsem se nahoru na hrad a už se viděl, jak si nesu ten zlatej a stříbrnej poklad a kupuju si fungl novej kopačák, závodní kolo a určitě něco našim. Chtěl jsem si jen upřesnit, kdy vlastně je ta květná neděle, ale jak jsem se otočil na toho divnýho strejdu, málem jsem omdlel. Břeh byl prázdnej, jen přede mnou v písku zůstalo kolečko po flašce s živejma rybičkama. Utíkal jsem až domu. Rychle otevřel okno a podíval se. Nikde nikdo. Jen na druhý straně Dyje vylejzal na břeh pod zříceninou velkej černej pes.

Otevřel jsem oči. Ségra svítila lampičkou a četla si. Rychle jsem jí chtěl všechno povykládat. Chvíli mě poslouchala, pak si poklepala na čelo a řekla:

– Ty ne jenom vypadáš jako degén, ale ještě jsi prdlouš, a zhasnula světlo.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

(c) 2007 - 2021 Knihkupectví U Krumlů s.r.o. Krkonošská 196, Vrchlabí, IČO: 08677662 DIČ: CZ08677662, telefon: 499 421 524, e-mail: knihkupec@knihkupec.com vývoj, správa elektronického obchodu www.foxcom.eu XML Sitemap