Freedom to Win (Svoboda vyhrávat) od Ethana Scheinera je skutečně jednou z nejlepších, ne-li nejlepší knihou o sportu a historii, jakou jsem kdy četl. Je velmi informativní, fascinující a inspirativní, protože autor podrobně popisuje útrapy Československa během studené války. Historicky byla tato země obětním beránkem vydaným napospas agresivním a tyranským mocnostem, jako bylo nacistické Německo v roce 1938 a Sovětský svaz v roce 1968, v období známém jako Pražské jaro. V obou případech svobodné a silné státy neudělaly nic, aby jí pomohly.
Od 50. let 20. století je lední hokej pro Čechy a Slováky způsobem, jak se prosadit na světové scéně, dosáhnout úspěchu proti větším národům a ukázat, že to má smysl. Vzrušující a plná nenávisti byla rivalita mezi Československem a SSSR, která se skutečně vyostřila po Pražském jaru v roce 1968, kdy přibližně 500 000 vojáků pod sovětským vedením obsadilo Československo, malou zemi s pouhými 15 miliony obyvatel, aby ukončili liberálnější politiku tehdejšího vedení státu. Vůdce země Alexander Dubček (první tajemník ÚV KSČ) byl sovětskými vojáky zatčen a odvezen do Moskvy. Sověti následně dosadili do vedení státu tvrdší komunistické vedení.
Československo nikdy nemohlo se Sovětským svazem a jeho spojenci z Varšavské smlouvy bojovat ve válce, ale mohlo je porazit na ledě, a to jak na zimních olympijských hrách, tak na mistrovstvích světa. A několikrát se jim to během studené války i po ní podařilo. Československo a později Česká republika a Slovensko vyprodukovaly dlouhý seznam skvělých hráčů a mnozí z nich hrají v této knize hlavní role, včetně několika bývalých hráčů NHL, jako jsou Bobby Holík, Jaromír Jágr a Dominik Hašek.
Skutečně poutavé a pozoruhodné čtení.