Nahlédněte do pohnutých osudů lidí, kteří se zapojili do boje proti komunistickému režimu.
Třísky svobody jsou novou knihou mikropovídek Jiřího Padevěta, ve kterých se spisovatel, knihkupec, nakladatel a dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera vrací do období komunistického teroru, nastoleného po únoru 1948.
Padesátá léta minulého století představuje jako temné a krvavé období osudových střetů pravdy a lži, touhy a skrčenosti, jako dobu, která proti sobě stavěla kladiva a pistole, myšlenky a ideologie a která zrůdně pošlapala a potrestala i ten nejmenší sen o svobodě. Znovu se přitom opírá o zdánlivě drobné momenty a fragmenty životů zachycené těsně předtím, než se promění v okamžiky osudové, které mistrně popisuje místy až s básnivou uhrančivostí.
Jejich prostřednictvím připomíná hrdinství i selhávání známých i méně známých postav naší historie. Jejich skutky totiž stále prostupují i do současnosti - pro někoho jako varování, pro někoho jako inspirace.
---
Jiří Padevět vystihl obraz zlomu, kdy se v roce 1948 všechno převrátilo a zkáza, která normálně přemýšlející lidi postihovala za války do roku 1945, nabrala po Únoru na síle. Češi ničili Čechy, možná kolikrát ještě hůř, než to dělali Němci. Uvnitř těch příběhů má člověk pocit, že kořen zla nevymizel, ale že se ty věci mohou opakovat.- Radek Štěpánek, redaktor
Únor 1948, o kterém komunisté dodnes mluví jako o "vítězném", takový skutečně byl. Vyhrála lež, násilí, malost a zrůdná ideologie. Proti tomuto vítězství temnoty se postavila řada statečných lidí, kteří se rozhodli s despocií, importovanou z Ruska, bojovat všemi prostředky. Někteří se zbraní v ruce, jiní odporem intelektuálním. V knize Třísky svobody najdete příběhy bojovníků proti komunismu, ale také příběhy vrahů a představitelů režimu. Snad vám krátké povídky pomohou pochopit zrůdnou dobu, kdy bezpráví a propaganda měly navrch nad právem a rozumem.- Jiří Padevět, autor
Zobrazit celý text ▼Skrýt text ▲