Knihkupectví U Krumlů s.r.o.

knihkupec logo knihkupectví, knihkupec.com, s láskou ke knihám s nadšením pro vás, knihy skladem, expedujeme do 1 pracovního dne. Profesionální přesto lidský přístup. Contact Details:
Main address: Krkonošská 196 543 01 Vrchlabí, Česká Republika ,
Tel:(420) 499 421 524, E-mail: knihkupec(at)knihkupec.com

JAK ZÍSKAT

POŠTOVNÉ ZDARMA?

podrobnosti zde

Expedice, způsoby platby a odeslání

Čtení na pokračování

Publikování nebo šíření obsahu https://www.knihkupec.com/ je bez písemného souhlasu Knihkupectví U Krumlů s.r.o. zakázáno.

Proč jsem se nestal Rychlým šípem

Proč jsem se nestal Rychlým šípem - Eduard Freisler

25. Peníze

Všichni seděli kolem rádia a poslouchali. Přišoural jsem se trochu blíž, abych měl přehled. Nikdo si mě nevšimnul. Z rádia mluvil nějakej mužskej hlas, kterej jsem ještě neznal. Fotbal ani hokej to nebyl, ani rozhlasová hra pro dospěláky. Jestli to byla pohádka, tak to teda musela bejt úplně fungl nová. Pak mě zahlídla babička, řekla mi, že to je Zápotocký a abych si šel hrát, že na takovýhle věci mám ještě čas. V pokoji seděla ségra, něco si četla. Nerad jsem si povídal s holkama. Dělaly děsně chytrý, smály se mi a hlavně číhaly jen po těch velkejch. Ale zvědavost je silná, tak jsem se musel přemoct a začít pokec se ségrou, holkou. Řekla mi, že nějaký lidi úplně odjinad prej rozkecali, že budeme mít úplně nový peníze, že nám spadne koruna a ten v tom rádiu teď celýmu národu vysvětluje, že tamty druhý si vymejšlej, a že koruna je pevná a nikam nespadne. Věděl jsem stejnej prd jako předtím a po dlouhý době mě zase napadlo, že je docela dobrý bejt ještě prcek. Děda s tátou šli ven, asi na čouda a docela hlasitě si povídali. Děda říkal, že tak to s tím tureckým hospodářstvím muselo dopadnout, že to věděl, už když to začal kočírovat ten truhlář. Pak ho na chvilku zase přehádal táta a zaplet do toho i čerty a malování na zdi. Byli z toho rádiovýho chlapa docela zmatený. Já jsem se líp zachumlal do peřin, že si to nechám vyložit až se vyspím.

Když jsem ráno ještě ne úplně probranej nahlídnul do kuchyně, děda seděl u stolu a před ním na mě čekala snídaně. Než jsem jí přepral, tak sem se i probral. Zeptal jsem se dědy, jak to včera dopadlo, on se beze slova otočil, vyndal z hrníčku papírovku, podal mi jí, řekl, že je to stovka a je moje. Stejně za ni dostaneš tak akorát housku, dodal a odešel. To toho vím, pomyslel jsem si. Možná budou kluci vědět víc. Skočil jsem do bot a pádil na Basileják. Tam už bylo plno a zdálo se i veselo. Lidi stáli v kolečku, uprostřed seděl starej Rambousek, klobouk měl před sebou na chodníku, hrál na tahací harmoniku a zpíval. Lidi se smáli, některý i zpívali a házeli mu do toho klobouku ty samý papírovky, jakou já jsem zpocenou rukou mačkal v kapse. Rambousek nohou přišoupnul ty peníze, co měl dál od sebe a pokračoval.

– Tak to vídíš, Antoníne, jak se žilo postaru,

když jsi chodil s harmonikou, a chlastal jsi kořalu.

Nikdys nechtěl práci slušnou,

tak jsi radši mlátil kušnou.

Ale teď si hradu pán,

a máš vlastní tatraplán.

To se ti to povídá,

že postaru se žít nedá, tralala, tralala...

Dál nedozpíval. Gumy dvou auťáků, co vypadaly jako dva černý a velký šváby, zakvičely náměstím a chlapi v dlouhejch kabátech byli najednou všude. Drapli Rambouska takovou silou, až mu harmonika žuchla na zem, naposled zasténala a vydechla. Jeden z těch chlapů nakop ten klobouk s penězma, pak už je bouchly dvířka od auťáků, ty odfrčely a nechaly na náměstí jen podivný ticho. Lidi se po sobě skoro ustrašeně koukali a pak se jeden po druhým někam vytratili. Klíma, Rambouskův kamarád, zdvih ze země tu harmoniku, řekl, že jí dá do výčepu, že si jí tam Fanouš, to jako Rambousek, tu umřelou fňuknu vyzvedne. Díval jsem se na ty papírový peníze okolo a říkal jsem si, že ten v tom rádiu pěkně cancal. Koruna neklesla, koruna se válela po zemi. Taky jsem už navždycky věděl, že až budu třeba někdy někde zpívat, dám si zatracenej pozor, jestli za rohem nečíhaj švábový auta s chlapama v dlouhejch kabátech.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

(c) 2007 - 2024 Knihkupectví U Krumlů s.r.o. Krkonošská 196, Vrchlabí, IČO: 08677662 DIČ: CZ08677662, telefon: 499 421 524, e-mail: knihkupec@knihkupec.com vývoj, správa elektronického obchodu www.foxcom.eu XML Sitemap