Knihkupectví U Krumlů s.r.o.

knihkupec logo knihkupectví, knihkupec.com, s láskou ke knihám s nadšením pro vás, knihy skladem, expedujeme do 1 pracovního dne. Profesionální přesto lidský přístup. Contact Details:
Main address: Krkonošská 196 543 01 Vrchlabí, Česká Republika ,
Tel:(420) 499 421 524, E-mail: knihkupec(at)knihkupec.com

JAK ZÍSKAT

POŠTOVNÉ ZDARMA?

podrobnosti zde

Expedice, způsoby platby a odeslání

Čtení na pokračování

Publikování nebo šíření obsahu https://www.knihkupec.com/ je bez písemného souhlasu Knihkupectví U Krumlů s.r.o. zakázáno.

Proč jsem se nestal Rychlým šípem

Proč jsem se nestal Rychlým šípem - Eduard Freisler

55. Slib

Formanová se na nás dlouze zadívala, zavolala Korandovou s Pavlíčkovou k tabuli, něco jim záhadně pošeptala a poslala je do kabinetu. Pak se nadechla dlouze jako lovkyně perel a ponořila se do mlčení. Když už jsme si mysleli, že se nikdy neprobere, otevřela oči a začala.

Vyprávěla o velikánský zemi, kde car týral svůj lid, děti neměly co jíst a bída byla tak hrozná, že nějaký chlapi, burlaci se jim říkalo, tahali lodě proti proudu, aby se ušetřilo uhlí. Když už bylo utrpení hrozný, objevil se člověk, Vladimír Uljanov, kterej už to nemoh vidět a začal vymejšlet, jak to udělat, aby se lidi měli dobře. Když to všechno sepsal, někdo ho prásknul a už po něm šli. Lenin se to ale dozvěděl dřív než ho vychmátli, skočil do lokomotivy a jako falešnej topič pláchnul do Finska. Prostudoval, co napsali Marx s Engelsem a vylepšil, aby to páslo pro Rusko.

Akorát v tu chvíli se otevřely dveře, vešly holky a pověsily na tabuli obraz velký lodi se třema komínama a kanónem, co mířil dopředu. Formanová ho asi nepoznala a řekla nám, že to byl zvon revoluce. Loď se jmenovala Aurora a z ní pak vypálili na Zimní palác. Námořníci, vojáci, ale i prostý lidi přelezli mříže a vlítli dovnitř. Když to měli všecko obsazený, udělali Lenina šéfem, přeladili orloj na Kremlu a převzali vládu. To všecko se jmenovalo Velká říjnové revoluce.

Založili první dělnicko-rolnickej stát na světě, kde se mají všichni dobře. Ostatní země jenom nevěřícně kejvaly hlavama. Jel se tam podívat i českej novinář Fučík, kterej pak napsal knížku o tom, jak když jeden den něco vymyslejí, druhej den je to už starý. Mně připadalo normální, že co je jeden den nový, je druhej den starý, ale Formanová mě hned opravila, že v Sovětským svazu to je jinak, že zítra znamená včera. Už jsem se na nic neptal. Ale moc si tý pohody neužili, nějak se začali hádat, rozdělili se na rudý a bílý a na řadu přišly zase flinty. Do toho se namotaly i některý evropský státy a už se zase válčilo. Každej normální člověk ví, že jak se lidi začnou střílet, tak to většinou odnesou ti, co ani nevědí, o co jde. Válce je totiž jedno, kolik po ní zůstane mrtvejch.

Na počest Říjnový revoluce se u nás konají v listopadu obrovský oslavy, protože ruský lidi jsou jako naši bratři, říkala Formanová a hned nám taky vysvětlila, že v Sovětským svazu je jinej kalendář a tak připadne říjnová na listopad pro nás a obráceně pro ně. Měl jsem z toho parádní guláš. Pak ale přešla k tomu hlavnímu. Děti v Rusku nosejí rudé šátky, řekla a nasadila slavnostní výraz.

– Ani zavutsja pijaňjéry, vybalila na nás rusky.

– Ano děti, jsou to pionýři a těmi se dnes stanou i někteří z vás.

Už jsem se viděl, jak nejsem pionýr. Pionýři nestřílej prakama, nelezou přes plot na plivátko a nechoděj na drbes. Brůhové nejsou, Ráklos taky ne. Měl jsem pramalou šanci. Když úča přečetla, kdo bude slavnostní pionýrskej skládat a uslyšel jsem svý jméno, musel jsem se štípnout, abych se ujistil, že nechrápu.

Dveřma vešli tři velký kluci a dvě holky v modrejch košilích. Táhli kredencovou škatuli a když ji otevřeli, vyvalila se do třídy stejně velká tahací harmonika. Stáli jsme slavnostně v řadě a po jednom svazákovi opakovali slib, kterej nám předříkával. Pak nám každýmu uvazovali červený šátky a dělali z nás pionýry. Všichni jsme se jimi nestali. Byli to ti, kteří ještě nebyli uvědomělí, jak nám osvětlila Formanová. Borhandla to nevzrušilo vůbec a dál si hrál v poslední lavici svoji bitvu. Harmonikový tóny naplnily třídu, modráci zpívali o štastným mládí a komu všemu umějí poručit. Jeden, co asi neuměl zpívat ani poroučet, přednesl báseň o Leninovi. Kousek jsem si jí zapamatoval.

Pro koho Lenin žil?

Všem lidem pro štěstí.

Teď už tichým spánkem spí.

Jdou lidé v průvodu, klaní se Leninu.

Až přijdu do Moskvy, průvody dohoním,

taky se soudruhu Leninu hluboce ukloním.

My jsme zaplácali a byl konec. Lochman nebyl pionýr, ale byl můj kamarád. Řekl jsem mu to, ale moc to nepomohlo. Jenom šel a mlčel. Když jsme se u baráku rozcházeli, jen tak na mě kouknul a řekl:

– Víš, v čem máš průser?

Udělal malinkou pauzu a dodal:

– Nikdy už se nestaneš Rychlým šípem.

– Mirek Dušín, Jindra Hojer, Jarka Metelka, Červenáček ani Rychlonožka nikdy nebyli pionýři.

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

(c) 2007 - 2024 Knihkupectví U Krumlů s.r.o. Krkonošská 196, Vrchlabí, IČO: 08677662 DIČ: CZ08677662, telefon: 499 421 524, e-mail: knihkupec@knihkupec.com vývoj, správa elektronického obchodu www.foxcom.eu XML Sitemap