Knihkupectví U Krumlů s.r.o.

knihkupec logo knihkupectví, knihkupec.com, s láskou ke knihám s nadšením pro vás, knihy skladem, expedujeme do 1 pracovního dne. Profesionální přesto lidský přístup. Contact Details:
Main address: Krkonošská 196 543 01 Vrchlabí, Česká Republika ,
Tel:(420) 499 421 524, E-mail: knihkupec(at)knihkupec.com

NOVÝ BLOG!

Máme nový blog,
> blog.knihkupec.com

Knihkupcův blog

Čtení na pokračování

Publikování nebo šíření obsahu https://www.knihkupec.com/ je bez písemného souhlasu Knihkupectví U Krumlů s.r.o. zakázáno.

Proč jsem se nestal Rychlým šípem

Proč jsem se nestal Rychlým šípem - Eduard Freisler

62. Lyžovačka

Jak už má být podle kalendáře a dědy zima, kluci i holky čekaji na sníh. Mrzlo, ale bílo bylo tak možná na horách. V Praze zase nic. Když jsem se ale probudil dneska ráno, hned se mi světlo zdálo nějaký divný. Skočil jsem k oknu a fakt. Sněhová peřina přikrejvala všechno. Na plechu, co je namontovanej za každým oknem, abysme mohli připravit ptákům nějakej gáblík, se dalo lehce poměřit, že sněhu napadlo víc než patnáct čísel. A jak je nasněžíno, jdou ložisáky a kola do sklepa a na řadu přijdou boby a lyže. Já je měl připravený. Lyže, suprovky, byly celý dřevěný, na špičce byl takovej malej čaplik, na něj byl uvázanej špagát, upevněnej k patce. Tím zůstala špička pěkně ohnutá, aby se ve fofru lyže nezapíchly. Uprostřed každý lyže jsou děsně fikaně připevněný řemínky a ty pak při lyžování držej boty, do kterejch jsme obutý my. No a když k tomu přidáte kopec, tak to celý se jmenuje lyžovačka. Žádná věda.

Na kopec jsem napochodoval já, mistr světa. Lyže přes rameno, v ruce hůlky, abych se mohl pořádně odrazit, kdyby mi to jelo pomalu. Svah byl plnej živejch sněhuláků s lidskejma očima. Byli to kluci a asi jim to moc nešlo.

– Na co máte lyže, když se tu válíte jako nějaký mrchy, zeptal jsem se. Neřekli nic. Sedli si a čekali. Trapáci. Zařemínkoval jsem si jednu nohu a pak v klídku druhou. Když jsem si podával hůlky, daly se lyže do pohybu. Vloudila se chybička. Jedna lyže sice vyrazila kupředu, ale druhá začala couvat. Už jsem nebyl Eda Pohoda. Předved jsem přepychovej špagát. Celá první řada plácala a řvala smíchy. Někteří si stoupli, aby líp viděli. Vzdát jsem se nemoh. V duchu jsem si přeříkal práci nohou a pérovací kolena. Věřil jsem si a vyrazil. Ostatní už zařídily lyže. Jedna špička přefrnkla druhou a já znova roztleskal tribuny.

Čepici jsem měl staženou přes oči, potmě hodnotil situaci. Někdo mi kulicha stáhnul a já juknul na lyže. Hověly si vedle sebe, ale něco nesouhlasilo. Když jsem na to přišel, nechtělo se mi věřit. Každá lyže koukala jinam. Nohy taky. Mezi tím vším byly nepochopitelně propletený hůlky. Pohnout se nedalo. Sníh jsem měl všude, kam se jen mohl dostat. A taky dostal. To už mě kluci měli obklíčenýho a snažili se mě rozmotat. Připadal jsem si jako v grotesce, v který hrdina zápasí se skládacím lehátkem, aby nakonec úplně vysílenej podlehl. A už tu byli vždycky chytrý radílkové. Nejvíc mě pobavil ten, co navrhoval, aby zavolali sanitku, naložili mě tak, jak jsem a nechali všecko na doktorech. Vedle stál další dobrák, kterej tvrdil, že stačí ty prkýnka prostě přeříznout a ostatní bude sranda. Začínalo mi bejt zima. Pak jsem zahlíd ty krásný dlouhý vlasy. Stála tam se svým tátou a já se styděl jak Šmudla před Sněhurkou. Pan Helánka si sundal rukavice, stáhnul mi hůlky z rukou a rozepnul řemínky, co mě držely pohromadě s lyžema. Nohy se srovnaly samy a já si moh normálně stoupnout. Byl jsem studem červenej jako rajče a snad jsem ani nepoděkoval. Nechal jsem všecko jak bylo a vydal se domu. Kluci věci sebrali a šlapali za mnou.

Když jsme vystoupali na kopec, stál tam Karel Hách a připínal si lyže. Úplně nový. Neřek sem ani ťuk a zased si místo v první řadě. Tady nemůžu chybět!

Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

(c) 2007 - 2024 Knihkupectví U Krumlů s.r.o. Krkonošská 196, Vrchlabí, IČO: 08677662 DIČ: CZ08677662, telefon: 499 421 524, e-mail: knihkupec@knihkupec.com vývoj, správa elektronického obchodu www.foxcom.eu XML Sitemap